20:46:08 - Pazartesi Kasım 30 2015       ANA SAYFA KÜNYE
haber kayseri
 
Talas Süleymanlı Köyü
 
 
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas
  • Talas


Tarihi
 
Süleymanlı köyünü kuranlar; Danişmentli Türkman aşiretinden konar-göçer Türkman yörükhani taifesinden Süleymanlı cemaatidir[1].
 
Süleymanlı cemaati aslında büyük bir topluluk olup, Maraş ve Halep yörelerinde dağılmış vaziyette yaşamakta idiler bu cemaatten bir kısmınında Dulkadiroğlu beyliğinin hakimiyeti zamanında Bozok yaylasına -şimdiki Yozgat, Kayseri- geldiklerini literatürden bilmekteyiz.
 
Bu cemaatten bir boy'un 1500 tarihi ile 1520 tarih arasında şimdiki köyün bulunduğu yere -o zamanki adı ile MESMEK'e-geldiklerinde, Mesmek'in eski sakinleri oraları terk etmişlerdi. Cemaat 1584 tarihine kadar, kısa mesafeli konar-göçer olarak bu havalide yaşamışlar ve Göstere yörükleri arasında anılmışlardır[2]. 1584 tarihinde Mesmek'e yerleşerek yerleşik düzene geçmişlerdir[3]. Bu tarihten sonra köyün adı SÜLEYMANLI olmuştur.
 
İlk yerleştiklerinde köyün nüfusu 28 nefer (erkek) olarak tespit edilmiştir[4]. 28 erkek nüfusa karşı 28 de kadın nüfusu olsa köyün toplam ilk nüfusunun 56 olduğu düşünülebilinir. Süleymanlı köyünün ilk kurulduğu tarih olan 1584 tarihinden 247 yıl sonra 1831 tarihli Osmanlı nüfus sayımına göre; köyde 64 hane ve 167 erkek nüfusu olduğu kaydedilmektedir[5].
 
Yine 167 erkek nüfusu karşılık 167 kadın nüfusu olduğu düşünülürse, 1831 tarihinde köyün nüfusunun 334 civarında olduğu kabul edilebilir.
 
Günümüzde çok sayıda dışarıya göç veren köyün nüfusu 2007 sayımına göre 562 dir.

 
Kültür

 
Köyün gelenekve görenekleri iyi olmaya dogru gidiyor.köyün yemekleri kayserimantısı olmaktadır mazlamaları meşurdur

 
Coğrafya

 
Kayseri iline 40 km, Talas ilçesine 35 km uzaklıktadır. Süleymanlı Köyü, Erciyes Dağının doğu yakası eteklerinde kurulmuş bir köydür. Kayseri-Tomarza asfaltının 38. Km.'sinde olup, ana yola 2 kKm. içeridedir. Köy önceleri Develi İlçesi'ne bağlı iken 1953 yılında yapılan bir düzenleme ile, doğrudan Kayseri'ye bağlanmış ve merkez köy konumuna girmiştir. Daha sonra ise, Talas İlçesi'ne bağlanmıştır. Köy yolu asfalt olup içme suyu Erciyes Dağından gelmektedir.

 

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. yazları genelde sıcak geçer

 

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 562
2000 580
1997 586

 

Ekonomi


 
Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve inşaat işlerinde çogunlukla çalışılır, kısmen taahüt işleri de yapılır. Altyapı bilgileri  Köyde ilköğretim okulu vardır. Lise eğitim öğretime başlamış yatılı imkânı bulnmaktadır. Köy DERNEĞi kurulmuş ve üye kayıtları olmadıgından geri kapatılmıştır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yokyur ancak sağlık evi vardır Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


 

Bölgenizle ilgili yayınlatmak istediğiniz haber ve fotoğrafları gönderin yayınlayalım.

Bu sayfa toplam 1334 defa görüntülendi.

 
SPONSOR LİNKLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

ÇOK OKUNANLAR
Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekl
Daxom’dan elektrikli şofben serisi
300 Yıllık Tesphih’e Büyük İlgi
Mazakaland Açılıyor
İdil Bayer ve Beyza Varol Bursa'dak
 

   
Toplam Sayfa Gösterimi : 23652717 Online Ziyaretçi : 18    
ihlas haber ajansı cihan haber ajansı